Rady, tipy: Domácí jogurt
Úvod
Dotace
Novinky
Kontakt
Pro akcionáře
Rady, tipy:
-domácí jogurt
-domácí tvaroh
-sýr s pažitkou
-sýr z jogurtu
-med od včelařů
-o mléce
-citát
DOMÁCÍ JOGURT -rychle a jednoduše, vlastní výroba z mléka od zemědělce

Mléko koupíte od zemědělce - 1l stojí 15Kč. Vyrobíte z něj jogurt - úplně jednoduše, rychle a chutná výborně. Náklady na cenu jogurtu z 1l mléka jsou asi 23Kč. Nepočítáme práci, asi 10 min. Z 1l mléka uděláte 6 skleniček jogurtu - do každé se vejdou 2 sběračky mléka. 1 sklenička jogurtu= 1 kelímek jogurtu co známe z obchodu - vyjde na cca 4Kč.

Výrobní postup:
Mléko zahřejte na teplotu mezi 80-90°C - stačí cca 1 min.
Pak přeléváním z hrnce do hrnce ochladíte na teplotu mezi 40-50°C.
  Na 1l mléka přidáte 2 lžíce bílého jogurtu Choceňského (musí to být klasický bílý tuhý kvalitní jogurt), koupíte v obchodě za cca 8Kč - tím dáte mléku očkovací látku, aby se vytvořil jogurt. Promícháte s mlékem a nalijete do toho, v čem chcete mít jogurt, do 1 skleničky se vejdou 2 sběračky mléka. Jogurt zabalíte do utěrky a dáte přes noc pod deku. Teplota pro výrobu jogurtu by měla být asi 40 °C Pro kontrolu teploty můžete použít teploměr na zavařování.
  Ráno vyndáte hotový jogurt, necháte vychladnout - přes noc mléko ztuhlo a vznikl výborný jogurt. Uchováváme v chladu, vydrží až 2 týdny. Pro další výrobu jogurtů si můžete ponechat 2 lžíce vlastního jogurtu (na 1l mléka).
  webdesign created by JF